Geodeta- zawsze potrzebny gdy...

ość wymagająca i pod względem fizycznym i psychicznym. Robienie wszelkich pomiarów i nanoszenie ich na mapy wymaga poświęcenia sporej ilości czasu w terenie. Nie ważne są tutaj warunki atmosferyczne, więc czy deszcz, czy śnieg geo

Geodeta- zawsze potrzebny gdy... W zasadzie zawsze będziemy potrzebowali usług takich jak: , bez znaczenia czy będzie to budowa, sprzedaż działek czy cokolwiek innego.

Wymagający zawód

Praca w zawodzie geodety jest dość wymagająca i pod względem fizycznym i psychicznym. Robienie wszelkich pomiarów i nanoszenie ich na mapy wymaga poświęcenia sporej ilości czasu w terenie. Nie ważne są tutaj warunki atmosferyczne, więc czy deszcz, czy śnieg geodeta wykonać pomiar może i musi.

Każdy geodeta przechodził przez okres ciągłego robienia pomiarów, czy to na zlecenia czy jako wstęp do prac geodezyjnych. Niestety część prac można wykonywać jedynie posiadając odpowiednie państwowe uprawnienia, a te wymagają szkoleń i zdawania egzaminów. Co stanowi pewną barierę i wydłuża czas na szkolenie dobrego geodety.


Wstępne zezwolenie na inwestycję

Geodeta jest potrzebny przy budowie i powstawaniu nowych budynków. Pierwsza wizyta geodety odbywa się jeszcze przez otrzymaniem pozwolenia na inwestycję oraz pozwolenia na budowę. Wstępne rozeznanie i przygotowanie wstępnych mapek sytuacyjno-wysokościowych jest niezbędne do udzielenia przez urząd pozwolenia na inwestycję na danym terenie.

Dopiero po złożeniu wniosku o zezwolenie na inwestycję budowlaną można zacząć sporządzać projekt wykonawczy oraz inne potrzebne dokumenty, aby otrzymać zezwolenie na budowę oraz zacząć dziennik budowy. Bez geodety nic nie mogłoby zostać zbudowane, dlatego jeżeli chcesz inwestować w budowę policz koszty obsługi geodezyjnej całej inwestycji.


Geodezja satelitarna

Geodezja satelitarna ? dział geodezji wyższej, zajmujący się wyznaczaniem położenia (pozycji) punktów geodezyjnych i obiektów ruchomych; tworzeniem precyzyjnych globalnych, regionalnych (kontynentalnych), lokalnych przestrzennych sieci geodezyjnych (x, y, z); tworzeniem systemów nawigacyjnych; wyznaczaniem modeli pola grawitacyjnego Ziemi i funkcji tego pola (spłaszczenie Ziemi, kształt geoidy, odchylenia pionu itd.); pomiarem, monitorowaniem i modelowaniem zjawisk geodynamicznych (ruch bieguna, stabilność ruchu obrotowego Ziemi, pływy, ruchy skorupy ziemskiej).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_satelitarna