Geodeci, obsługa geodezyjna i inne sprawy z tym związane

cnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy \"mapowaniu\" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000. Tachimetria polega na pomiarz

Geodeci, obsługa geodezyjna i inne sprawy z tym związane

O tachimetrze z Wikipedii

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr


Polska geodezja - Wikipedia

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa.

Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego, jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych.

Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych. Architekci tworzą projekty na mapach sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych dla potrzeb i na zlecenie konkretnego klienta (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana. Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacja powykonawcza (na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę.

Przedmiotem geodezji są także badania odkształceń budowli, regulacje stanu prawnego nieruchomości oraz urządzeń rolnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Geodezja na różne sposoby

Geodezję i samych geodetów można podzielić na niższą geodezje - tzw. miernictwo oraz geodezję wyższą, która zajmuje się bardziej zaawansowanymi pomiarami na dużo większym terenie.

To właśnie zasięg pomiarów jest główną, ale nie jedyną różnicą pomiędzy jedną i drugą geodezją. Przy pomiarach powyżej 750 km kwadratowych należy juz uwzględnić kulistość Ziemi co mocno komplikuje i utrudnia sam pomiar. Oprócz tego podziału geodezji jest jeszcze wiele innych typów geodezji np. geodezja górnicza, leśna, czy też satelitarna. Każda ma swój obszar zainteresowania terenowego, który można wywnioskować z samej nazwy.