Choroby zębów i ich leczenie

ne do wykonywania zabiegów. Niezależnie jednak od ich zastosowania wszystkie powinny być sprawne oraz sterylne, żeby wykluczyć ryzyko zakażenia. Higiena w każdym gabinecie lekarskim jest ważnym czynnikiem. To samo dotyczy narzędzi

Choroby zębów i ich leczenie stomatologia estetyczna cieszyn

Z jakich narzędzi korzystają dentyści?


W medycynie, w każdej jej dziedzinie, bardzo ważne są narzędzia używane przez lekarzy. Niektóre służą do diagnozowania chorób, inne do wykonywania zabiegów. Niezależnie jednak od ich zastosowania wszystkie powinny być sprawne oraz sterylne, żeby wykluczyć ryzyko zakażenia. Higiena w każdym gabinecie lekarskim jest ważnym czynnikiem. To samo dotyczy narzędzi stosowanych w stomatologii, również powinny być sterylne, a jeśli są elektroniczne ich stan techniczny musi być regularnie sprawdzany. Jest to niezwykle istotne dla zdrowia pacjenta. Najczęściej używanymi narzędziami w dentystyce są lusterka oraz pincety stomatologiczne, a także różnego rodzaju wiertła. Na przestrzeni lat narzędzia stomatologiczne się zmieniały na coraz bardziej precyzyjne.


Czym zajmuje się stomatolog?


Stomatologia jest jednym z wielu działów medycyny, którego zadaniem jest diagnozowanie, leczenie oraz zapobieganie chorobom jamy ustnej i zębów. Stomatolodzy zajmują się także problemami występującymi z żuchwą oraz stawami skroniowo-żuchowowymi. Stomatologia dzieli się na różne kategorie i specjalności, jest to bardzo szeroki dział medycyny. Również osoby wykonujące ten zawód specjalizują się w innych problemach, dlatego ważne jest udanie się odpowiedniego lekarza z danym problemem. Poza rozwiązywaniem problemów zdrowotnych związanych z zębami i z jamą ustną wielu stomatologów zajmuje się także zabiegami profilaktycznymi oraz czysto estetycznymi. Stomatologia jest dość rozległą dziedziną, mającą różne specjalności pozwalające ją uporządkować.


Krótka definicja z Wikipedii. Zęby_człowieka Budowa histologicznaedytuj

Szkliwo jako jedyna część zęba powstaje z komórek nabłonkowych ? szkliwo jest bowiem wytworem ameloblastów, które po wytworzeniu szkliwa ulegają unieczynnieniu (dlatego też szkliwo jest tkanką nieodnawialną). Ameloblasty są tworem narządu szkliwotwórczego pochodzenia ektodermalnego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka